Czym jest nocode
Nocode to trend w technologii w którym bez konieczności programowania użytkownik może stworzyć określone rozwiązanie czy aplikację biznesową.
Czym jest platforma nocode?
To rozwiązanie technologiczne w ramach którego tworzona jest aplikacja. Jesteśmy w fazie gwałtownego wzrostu produktów nocode i platformy mnożą się jak grzyby po deszczu. Zazwyczaj stworzona aplikacja dla Klientów końcowych jest utrzymywana (hostowana) w ramach platformy nocode.
Czym charakteryzuje się nocode?
Szybkość dostarczenia efektu jest największą przewagą nocode nad tradycyjnym programowaniem. W dzisiejszych realiach biznesowych zwinność i prędkość walidacji pomysłu biznesowego i dostarczenia efektu do Klienta jest kluczowym aspektem - dlatego podejście nocode skupia coraz większą uwagę.
Jakie są minusy korzystania z nocode?
Popularnymi zarzutami wobec rozwiązań nocode jest słaba skalowalność oraz aspekty bezpieczeństwa.
Skalowalność. Nocode to narzędzie i jak każde inne - wykorzystanie nieodpowiednio nie przyniesie korzyści. Rozwiązania nocode najlepiej sprawdzają się do budowania aplikacji dla zalogowanych, płacących użytkowników. Jeśli budujemy serwis czysto zasięgowy, który ma zarabiać na odsłonach - warto dokładniej przeanalizować jak dana platforma się zachowuje przy oczekiwanym obciążeniu. W środowisku nocode jest popularna, obiegowa opinia: skalowalnością zajmij się jak zdobędziesz 1 mln dolarów rocznego przychodu - do tego czasu skalowalność nocode to nie jest Twój problem.
Bezpieczeństwo. Najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa jest człowiek. Nocode przyciąga osoby które nie mają specjalistycznego wykształcenia w dziedzinie inżynierii oprogramowania - zachęca do tego niska bariera wejścia. Brak wykształcenia w zakresie cyberbezpieczeństwa może odbijać się na jakości zabezpieczeń aplikacji tworzonych przez hobbystów.
Nocode, no code czy no-code?
Nie ma książkowej definicji ale praktyka powoli uciera się na słowie "nocode".