Bubble - Jak wyglądają pierwsze kroki?

Rozważasz naukę platformy nocode? Dziś piszę o tym jakie są plusy i minusy nauki Bubble oraz że moja pierwsza apka to była katastrofa.

Dlaczego Bubble?

Zanim zainwestujesz czas w naukę zapoznaj się z poniższymi punktami - warto mieć je w głowie podejmując inwestycję czasową w naukę rozwiązania.

Plusy:

  • Najbardziej dojrzała platforma (10 lat na rynku)
  • Bogata społeczność (forum bubble.io) oraz wiele grup specjalistycznych
  • Mnogość płatnych, zaawansowanych kursów
  • Rozszerzalność przez wstrzykiwanie CSS/JS
  • Idealny do budowania aplikacji webowych

Minusy:

  • Hosting na AWS w Stanach Zjednoczonych (jeśli rezydencja danych w EoG jest kluczowa, da się pozszywać rozwiązanie)
  • Brak przenaszalności aplikacji - jest ona ściśle związania z platformą
  • Jest możliwość stworzenia aplikacji natywnej na iOS/Android, ale jest to embed strony www opakowany w plik aplikacji - nie posiada wszystkich funkcji natywnych
  • Słabe SEO - nie jest to rozwiązanie idealne do budowania stron czysto contentowych - tu liderem jest Webflow czy dobrze znany Wordpress

Lekcje Bubble

Pierwsze korki polecam stawiać na stronie platformy. Bubble dostarcza bardzo prosty zestaw 12 lekcji dzięki którym w bezpiecznym środowisku jesteśmy prowadzeni za rękę. Lekcje trwają 3-5 minut i są zaprojektowane tak by wykonać je później drugi raz.

Z jednej strony byłem zachwycony i gdy czerwona strzałka ci pokazuje co kliknąć - wszystko jest trywialne. Gdy chciałem myślami wyprzedzić tok kursu - czułem się jak baran. Ale to kapitalna rozgrzewka która oswaja z interfejsem i głównymi konceptami Bubble. Moim zdaniem najlepszy onboarding wśród platform nocode!

Po dwukrotnym ukończeniu lekcji postanowiłem sam zbudować aplikację todo bez pomocy strzałek. Dla mnie to był ważny moment by sprawdzić, czy bez wspomagania też potrafię osiągnąć założony cel. Jeśli będzie trzeba wrócić do tej lekcji by przypomnieć sobie jak rozwiązać konkretny problem - świetnie, właśnie się uczysz!

Teraz masz trzy opcje

Ja polecam ostatnią - budowanie. Uważam, że najlepiej uczymy się sami rozwiązując problemy, dlatego zachęcam do przejrzenia listy potencjalnych "klonów" i wybrania jednego. Moim wyborem było Duolingo. Do pozostałych zasobów wracałem gdy nie łapałem jakiegoś konceptu - zazwyczaj wygooglanie frazy "how to ... in bubble" zwracało filmik lub link do dokumentacji.

Moja pierwsza aplikacja to była kompletna katastrofa!

Nie miałem pojęcia co się dzieje, interfejs składał się z lewitujących bloków a sam quiz zawsze zwracał poprawną odpowiedź :D Niemniej to wystarczyło bym był tak podekscytowany platformą, że rzuciłem się na następny klon.

Więc nie przejmuj się, tylko zacznij budować!