Citizen Developer według PMI

Ukończyłem kurs Project Management Institute (PMI) - Citizen Developer. Dzielę się przy okazji moimi notatkami oraz tym co mnie zaskoczyło.

Zawsze byłem bardziej doerem i nie skupiałem się na certyfikatach, ale bardzo ucieszyłem się ze znalezienia oficjalnego kursu Citizen Development od PMI. Myślę, że to pomoże w szerszej adopcji narzędzi nocode i lowcode w dużych organizacjach.

Sam kurs składa się z trzech części i jest technologicznie agnostyczne - czyli nie dotyka żadnego konkretnego narzędzia. To rozsądne podejście dla takiej organizacji jak PMI. To też mnie zachęciło do kupienia kursu - bowiem ja mam hiper-praktyczne podejście i skupiam się tylko na narzędziach i deliverablach (efektach pracy). Więc odrobina ułożenia teoretycznego nie zaszkodzi. Co mamy w paczce?

  • CD Intro - Wprowadzenie w którym przedstawione są argumenty za tym, że jest to istotny trend który zmieni sposób jak biznes funkcjonuje
  • CD Canvas - Metodyka działania Citizen Developera w organizacji skupiająca się na kwestii jak ułożyć współpracę z IT
  • Ideation 2.0 - jak rozumiem, jest to autorskie podejście PMI do tego jak proces wytwarzania aplikacji przez CD może przebiegać w organizacji (kroki od pomysłu do działającej aplikacji)

Dla kogo jest kurs?

Przez to, że kurs nie dotyka narzędzi, a jest wywodem filozoficzno-teoretycznym o tym jak funkcjonuje organizacja i jak pojawienie się Citizen Developera może zmienić dynamikę jej funkcjonowania uważam, że kurs jest najbardziej wartościowy dla osób pracujących w lub dla dużych organizacji.

Jeśli jesteś po prostu bystrą osobą która chce wykorzystać swoją smykałkę używając jakiegoś narzędzia by usprawnić proces w mniejszej firmie / startupie - kurs wiele Ci nie zaoferuje. Materiał skupia się na relacjach między różnymi grupami w organizacji, porządkuje proces - co jest istotne w większych organizacjach. Myślę, że lepiej tę godzinę wykorzystać na poznanie obiecującego narzędzia i zbudowanie jakiegoś prototypu.

Co mnie zaskoczyło?

Shadow IT - nie znałem wcześniej tego terminu, mimo, że sam byłem tego częścią. Krótko mówiąc są to rozwiązania technologiczne które powstają poza radarem IT. I chyba każdy kto pracował w większej firmie zna to uczucie, gdy możesz sobie wyklikać jakieś SaaS-owe rozwiązanie które usprawni pracę a gdyby to przeprowadzić oficjalną ścieżką trwałoby to cztery tygodnie. I w pełni uznaję, że jest to element zwiększający ryzyko na wielu płaszczyznach.

Citizen Developerzy byli w firmach od lat - bo w zasadzie to jest każda osoba która wykonuje jakieś rozwiązanie usprawniające pracę innych członków zespołu. Może to być macro w Excelu albo templatka budżetowa. Teraz rozwój narzędzi nocode/lowcode eksploduje i coraz więcej osób może coraz więcej. Dlatego warto zastanowić się jak ułożyć to w organizacji by nie przerodziło się w wolną amerykankę.

Notatki

Kurs jest do kupienia na stronie PMI za 79 USD.

Dla czytelników newslettera Demokratyzacja Technologii zrobiłem zwięzłe notatki - zapraszam!

Notatki z Kursu Citizen Developer Foundations wg PMI