Kim jest Citizen Developer?

Citizen Developer w firmie

Najpopularniejsza definicja #CitizenDeveloper'a umieszcza go w firmie i opisuje przez pryzmat działania organizacji.

Citizen Developer to osoba która tworzy głównie rozwiązania biznesowe, zazwyczaj dla siebie lub swojego zespołu, używając szerokiego wachlarza dostępnych narzędzi internetowych (Google Workspace, Trello, Slack etc.). Mówi się, że jest "biznesowym technologiem" - co oznacza, że lewaruje swoją eksperckość technologiczną znajomością rozwiązań #nocode / #lowcode przez co drastycznie zwiększa produktywność swoją oraz zespołu.

“You don’t want to be caught up in spending your scarce resources on what is essentially something that can be available as a commodity. You want to bring in the commodity, and build your own IP,” Satya Nadella, CEO of Microsoft

Z punktu widzenia organizacji benefity są klarowne: Z jednej strony nie angażuje wyspecjalizowanych zespołów zdolnych tworzyć rozwiązania cutting edge które mogą być obiektywnym wyróżnikiem na danym rynku. Z drugiej - eliminuje komunikacyjny waste wynikają z zarządzania projektem rozwojowym składającym się z wielu zespołów i ról. Citizen Developer wie czego potrzebuje, nie musi tego tłumaczyć, dokumentować etc. Tworzy rozwiązanie.

"By 2023, the number of active citizen developers at large enterprises will be at least four times the number of professional developers" - Gartner, Future of Applications: Delivering the Composable Enterprise

Citizen Developer. Soloprenuer. Indie Hacker.

Ja lubię na tę rolę patrzeć szerzej - przez pryzmat bardziej społeczny - i osadzam ją w kontekście creators economy. W części o demokratyzacji technologii pisałem o czynnikach - od chmury, przez popularyzacje API driven development po platformy nocode - znacznie zmniejszających barierę wejścia w świat tworzenia aplikacji pozwalając dużej grupie ekspertów dziedzinowych zaangażować się bezpośrednio w budowanie rozwiązań.

De facto w tym ujęciu Citizen Developer to przedsionek do zostania #solopreneur'em czy #indiehacker'em - czyli osobą która wykorzystuję swoją wiedzę domenową do rozwiązania jakiegoś problemu w znanej sobie dziedzinie.

Tworzenie technologicznych rozwiązań nigdy nie było tak proste.

Myślę, że to wspaniała nowina dla pasywnych i aktywnych członków tego trendu. Pierwsi skorzystają na mnogości detalicznych, dopasowanych do potrzeb rozwiązań. Drudzy - bo będą mogli przejąć kontrolę na swoim życiem zawodowym i realizować swoje pasje.

Do poczytania:

O demokratyzacji technologii: https://typeshare.co/jerzy/posts/-N4RsYgIS_JfL5A6LQfK

O Citizen Developer: https://medium.com/mendix/the-future-depends-on-the-rise-of-the-citizen-developer-6cf3d4cd6783

https://www.gartner.com/en/information-technology/glossary/citizen-developer

https://www.dronahq.com/citizen-development/

https://robonomika.pl/citizen-developer-zawod-rola-pomysl-na-kariere