Czy w nocode da się zbudować ładną aplikację?

Często dostaje pytanie: okej ale czy w tym nocode da się coś ładnego zrobić. I to bardzo subiektywne, ale da się. Zebrałem dla Was parę przykładów by pokazać, że są estetyczne i ergonomiczne strony stworzone w Bubble.

Czy w nocode da się zbudować ładną aplikację?
Photo by Balázs Kétyi / Unsplash

Często dostaje pytanie: okej ale czy w tym nocode da się coś ładnego zrobić. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo subiektywna, ale... da się. Zebrałem dla Was parę przykładów by pokazać, że są estetyczne i ergonomiczne strony stworzone w Bubble.

Uderz w stół...

Ale czy sam fakt, że musimy bronić tezy, że da się tworzyć ładne produkty w nocode nie jest niepokojący?

Głównym selling pointem nocode jest "delivered. fast.". Bubble daje bogate opcje modyfikowania elementów za pomocą CSS. Można też "wstrzyknąć" customowy .js albo CSS jeśli na czymś nam bardzo zależy... Na przykład sam kiedyś spędziłem zdecydowanie za dużo czasu na stylowaniu guzika w tym hobbystycznym projekcie mintowania NFT z którego nikt nie skorzystał...

Ale możliwości są. Niemniej zarówno twórcy poradników jak i soloprenerzy tworzący aplikacje często skupiają się na budowaniu funkcji biznesowych. Dlatego masz dużą ekspozycję na mało zachwycające strony.

Innym powodem może być sam domyślny styl Bubble, który brzydki nie jest, ale chyba każdy przyzna, że szału nie ma. Wynika to pewnie z tego, że sama platforma jest dojrzała i mimo wielu iteracji to pewien styl minionej epoki czuć z niej. Ponadto mam intuicje, że Bubble określił swoją grupę docelową na entrepreneur wannabes a nie designers went entrepreneur.

No i jest jeszcze Webflow

O Webflow u siebie dużo nie piszę a myślę, że jest to przykład wybitnego narzędzia nocode które na piedestale stawia projektanta. Nie raz przecierałem oczy gdy oglądałem co można osiągnąć tym narzędziem. Nie będę się rozpisywał na ten temat - zainteresowanych odsyłam do pierwszego wyniku w Google - 30 przykładów stron Webflow. Ale to jest Landing Page builder, a ta kategoria mnie tak nie ekscytuje - lepsze lub gorsze istniały od lat.

Showcase

Wracając do najbliższego mi Bubble, poniżej krótka listą którą przygotowałem przy okazji wystąpienia dla [m]spark Innvation Academy.

Wednesday

To aplikacja pomaga wykorzystywać nagrania Twoich pracowników do budowania employer brandingu czy rekrutacji kandydatów. Link.

Reachr

Marketplace łączący influencerów z markami. Link.

Martechbase

Aplikacja do zarządzania i optymalizacji narzędzi marketingowych. Link.

Incomee

Aplikacja do fakturowania i ofertowania kierowana do freelancerów. Link.

Here

Fintech pozwalający kupić udział w nieruchomości mając nawet niewielki kapitał. Link.

Goodgigs

Serwis z ofertami pracy "z misją". Link

Escape the city

Podobnie jak Goodgigs, ale bardziej jest to społeczność pomagająca rzucić pracę w korporacji i znaleźć pasjonujące zajęcie. Link

digiRocks

Platforma rekrutacyjna skupiona na profesjach cyfrowych. Link.

Warp up

A to tylko Bubble. Jest wiele nowych platform nocode które out-of-the-box oferują bardzo przyjazny interfejs. Ostatnio na przykład eksperymentowałem z Bravo Studio które nie posiada warstwy tworzenia interfejsu - wszystko importuje się z Figmy co daje naprawdę świetny efekt! W Bravo podpina się endpointy API (samo Bravo praktycznie ma zero logiki biznesowej, przytłaczająca większość przerzucona jest na backend). Myślę, że zasługuje na osobny wpis niebawem.