5 bezpłatnych szkoleń z narzędzi AI

5 bezpłatnych szkoleń z narzędzi AI
Midjourney: a curious person in the university of the bright future, learning new things, detailed --aspect 7:4

Mawiają, że YouTube to darmowy uniwersytet. Oto 5 szkoleń które pokazują praktyczne zastosowania AI a nie tłumaczą tylko teorię. Między nimi jest pewnie jakaś część wspólna, więc zachęcam do wyboru tych które interesują Ciebie najbardziej.

Midjourney Tutorial: Course for Beginners (2023 Midjourney AI Tutorial)

Midjourney to program generatywnej sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów. Od pewnego czasu wszystkie moje obrazki na Demokratyzacji Technologii tworzę z pomocą Midjourney. Jestem bardzo zadowolony z efektów - mam wrażenie, że otrzymałem wsparcie profesjonalnego grafika; Treść obrazka jest znacznie lepiej dopasowana niż stockowe zdjęcia.

Generatywne tworzenie grafik stało się mocno popularne dzięki Dall-e 2 od OpenAI ale w mojej ocenie Midjourney przez ostatni rok poczyniło ogromy postęp a OpenAI skupiło się chyba na modelach językowych. Nie można wykluczyć, że pracują nad Dall-e 3 i ten przyrost jakości jest mniej iteratywny niż w Midjourney.

Pisząc o generatywnym tworzeniu obrazków chcę tylko jeszcze zaznaczyć trzeciego gracza który po cichu zdobywa popularność. Dla konsumenckiego wykorzystania jest to drugorzędne jest to bowiem Stable Diffiusion. Rozwiązanie Open Source, więc można samodzielnie zbudować w oparciu o nie swoją aplikację.

Complete ChatGPT Tutorial - [Become A Power User in 30 Minutes]

Ciężko zbudować to zestawienie pomijając ChatGPT. W tym kursie przechodzimy przez dziesięć typów zapytań które można wykorzystać w konwersacji z ChatGPT. Tworzy to dla osób początkujących dobrą podstawę do tego jak w praktyce można korzystać z tego rozwiązania.

Osoby bardziej obyte też mogą coś dla siebie znaleźć - ja na przykład nigdy nie stosowałem ChatGPT do otrzymywania feedbacku na moje teksty. To chyba mój imposter syndrome, bo mimo, że piszę sporo i lubię to - za każdym razem gdy mam wysłać wiadomość służbową do większej grupy osób - zawieszam się i czytam ją pięć razy zastanawiając się czy precyzyjnie przekazuję to co chciałbym przekazać. Czy jest coś do poprawy.

Komentarze z ChatGPT nie są bezcenne, zazwyczaj sugerowane teksty są rozwleczone wieloma przymiotnikami i zwrotami grzecznościowymi. Ale czasami model zwraca trafne uwagi co do doboru słów. Pewnego dnia wysyłałem komunikacje o awansie jednego z programistów na Team Leadera do całego zespołu.

Using AI for UX Design is Awesome - Crash Course

Idźmy dalej - tutaj praktyczne ujęcie szkolenia z ChatGPT dla projektantów UX/UI. Uważam, że nawet jeśli nie pracujesz zawodowo w tym obszarze, ale w twojej pracy brakuje Ci czasami podobnych kompetencji - warto zobaczyć jak projektanci mogą korzystać z AI. Być może do Twoich potrzeb taki asystent będzie wystarczający? Jesteśmy na początku fali ekscytacji dużymi modelami językowymi (LLM, to kategoria do której należy ChatGPT - jeśli mieszają Ci się te skróty zapraszam do mojego Słowniczka zwrotów AI) - więc pamiętajmy podchodzić do odpowiedzi z rezerwą bowiem modelom AI zdarza się halucynować (pisać nieprawdę). Ale na przykład - do tworzenia person - moim zdaniem AI jest idealna a film dotyka jeszcze wielu ciekawych aspektów jak tworzenie copy na stronę, FAQ, testymoniale, przepływy użytkowników etc.

Jedna uwaga - budując w aplikacji kontekst, jak robi to autor poradnika, sugeruje nie przerywać jego odpowiedzi, nawet jeśli dla nas są oczywiste. Nie wiemy dokładnie jak napisana jest aplikacja ChatGPT, ale modele AI dziś nie posiadają pamięci - tę dostarcza aplikacja, która zazwyczaj streszcza konwersację. Słowa które nie zostaną w niej zapisane - nie istnieją.

Prompt Engineering Crash Course 2023 - ChatGPT & Midjourney

O prompt engineeringu pisałem ja sam, ale były to kompletne podstawy. Niemniej zachęcam do odwiedzin, ten krótki tekst może sprawić, że wszystkie następne materiały będą łatwiej przyswajalne.

To co podoba mi się w tym szkoleniu, to że w 20 minut upakowane jest wiele tricków, porad i przykładów dla ChatGPT i Midjourney.

Przed linkiem do samego proponowanego materiału wideo chciałem jeszcze polecić ChatGPT Prompt Engineering for Developers od Andrew Ng, współzałożyciela znanej platformy e-learningowej Coursera. Kurs ten skierowany jest do programistów, ale uważam, że w zgrabny sposób pokazuje jak "myśli" model. Szczególnie polecam osobom które chcą budować aplikacje oparte o modele językowe AI - świetnie pokazuje jak należy myśleć, w jakich przypadkach najlepiej się sprawdzają.

LangChain Crash Course: Build a AutoGPT app in 25 minutes!

Na koniec zostawiam coś dla nerdów - w tym kursie mocno wykorzystywane jest programowanie. Czy musisz je znać - nie. Uważam, że zapoznanie się  z konceptem LangChain jest interesujące i wartościowe. Być może zrobię eksperyment w przyszłym tygodniu i spróbuje zdeployować taką aplikację z pomocą ChatGPT?

Dlaczego warto wiedzieć co to jest LangChain? To Open Sourcowe rozwiązanie które drastycznie upraszcza tworzenie aplikacji korzystających z AI. LangChain składa się z modułów:

Models - to ustandaryzowane integracje z różnymi modelami AI, dzięki czemu można je podmieniać oferując elastyczność w tworzeniu aplikacji

Prompts - czyli standaryzacja metody rozmawiania z modelem, największą chyba innowacją są oferowane szablony promptów które ułatwiają budowanie złożonych poleceń

Memory - czyli pamięć. Korzystając z ChatGPT zapominamy, że model GPT nie ma pamięci (poza tą stworzoną podczas uczenia modelu), cały jego świat to Twój prompt. ChatGPT to aplikacja która w sprytny sposób za każdym razem buduje nowy prompt zawierający kontekst rozmowy. Pamięc w LangChain pozwala przechowywać takie podsumowanie konwersacji lub jej fragment by osiągnąć podoby efekt.

Indexes - indeksy przydają się jeśli chcemy "nauczyć" model jakiegoś dokumentu. Pozwalają przechowywać takie dane i wchodzić z nimi w interakcję.

Chains - to musi być ważne bo jest w nazwie rozwiązania :) Nie wchodząc jednak w techniczne detale można powiedzieć, że jest to sposób na połączenie wszystkich powyższych modułów w działającą aplikację

Agents - moduł Chains pozwalał nam zaprogramować zestaw postępujących po sobie akcji. Moduł Agents pozwala na skorzystanie z jakiegoś modułu czy narzędzia na podstawie odpowiedzi z modelu. Tworzy to wrażenie bytu który posiada sprawczość. Jeśli zapytamy model o to jak osiągnąć pewien efekt, odpowie i w ramach odpowiedzi może skorzystać z określonego narzędzia - na przykład połączy się z internetem by otrzymać najnowsze informacje.

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do głębszego poznania czym jest LangChain.

I ponownie, obok filmiku z YouTube, polecam kurs z DeepLearning.AI - LangChain for LLM Application Development - to zwłaszcza interesujące bowiem platforma w wygodny sposób pozwala nam testować kod i prompty otrzymując odpowiedzi na żywo. Kurs jest bezpłatny przez ograniczony okres czasu więc nie ma co zwlekać!

Wrap up

A czy ty znasz jakieś interesujące kursy? Pochwal się!