Flipy mieszkaniami? Meh! Nadchodzi era SaaS flippera.

Flipy mieszkaniami? Meh! Nadchodzi era SaaS flippera.
Photo by Marvin Meyer / Unsplash

Dziś o ciekawym zjawisku polegającym na kupowaniu aplikacji SaaS, poprawianiu ich parametrów a następnie odsprzedawaniu z zyskiem.

Katalizatory czyli dlaczego to ma sens?

Marketplace

Rynek aplikacji staje się coraz bardziej płynny, powstają serwisy ułatwiające transakcje. Kiedyś zakup firmy internetowej kojarzył się tylko z dużymi graczami. A w sumie czemu? Może to tylko moja ograniczona perspektywa. Faktem jest, że obrót małymi firmami w obszarze retail był żywy - nawet mój kolega kupił sobie restauracje w podwarszawskiej miejscowości.

A SaaS to idealny kandydat do marketplace'u. Takie przedsięwzięcie można prowadzić bez ograniczeń geograficznych. Nie kupię restauracji w Lizbonie, ale SaaS założony przez Hiszpana? Why not?

Technical founder

Jeśli mówimy o flipach startupów to raczej ograniczamy się do mikro i małych przedsięwzięć - ze względu na budżet. Takie firmy historycznie często były zakładane przez programistów którzy może świetnie czuli swój produkt, po mistrzowsku go zaprogramowali, ale nie mieli serca do marketingu - tu jest duży gap do wypełnienia. Na przykład wielu bootstraperów nie korzysta z płatnego marketingu. Nie wynika to z ich niewiedzy, ale filozofii - mając powtarzające się revenue które zaspokaja ich potrzeby finansowe nie czują wielkiej wartości w inwestowaniu w płatne kanały. To szansa dla flippera.

Najgorsze za Tobą

Kupujesz zbudowany biznes z płacącymi użytkownikami - oznacza to, że problem został zwalidowany biznesowo. Oczywiście należy rozważyć jak jest to skalowalny model oraz ile wisi na founderze, ale co do zasady jesteś dalej niż 95% startupów.

Na co zwracać uwagę

Poza takimi oczywistymi aspektami jak dobra propozycja wartości (chcemy by produkt się wyróżniał, deficytem ma być founder który nie dotyka pewnych obszarów akwizycji klientów a nie mierny produkt)

  • 50-100k USD Annual Recurring Revenue (ARR),
  • Retencja klientów na poziomie 60-70%,
  • Dwucyfrowy roczny wzrost;

Cena potencjalnego zakupu to oczywiście trudna sprawa, ale można przyjąć widełki 1-3x wartość ARR. Jednym ze sposobów na pozyskanie finansowania jest serwis pipe.com (możesz zakładać 50-75% wartości ARR jako kwota pożyczki).

Gdzie szukać mikro startupów?

MicroAcquire - marketplace top-of-mind jeśli chodzi o kupowanie startupów. Bardzo rozbudowane wsparcie sprzedażowe.

MicroAcquire, the #1 Startup Acquisition Marketplace
MicroAcquire helps startups find buyers. Simple as that. We’ll help you start conversations that lead to an acquisition in just 30 days – for free.

TinyAcquisitions - platforma skupia się na projektach wycenianych poniżej 100 tys USD. Zbudowana narzędziami nocode!

Tiny Acquisitions
Where the BEST tiny projects are acquired.

ZeroAcquire - miejsce gdzie można kupić/sprzedać side project który jeszcze nie zarabia.

ZeroAcquire - Discover, Buy and Sell Pre-Revenue Side Projects

Microns - Newsletter ze startupami na sprzedaż

Micro Startups For Sale - Zero Commission - Microns.io
Microns.io is a marketplace to buy the best micro-startups without commission. Join 3,500+ entrepreneurs and investors looking for their next acquisition.

Transferslot - troche mydło i powidło - sprzedaż "side projects"

Buy and sell profitable side projects
Transferslot — Buy and sell profitable side projects!
'

Bonus

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, polecam 12 ebooków o akwizycji startupów od MicroAcquire.

Free collection of 14 SaaS acquisition eBooks.
#1 How to finance an acquisition using an SBA loan#2 What to expect from the 6 legal stages of an acquisition#3 Why seller financing could save your acquisition deal from disaster#4 How to negotiate a Letter of Intent (LOI)#5 Three signs a SaaS business is worth acquiring#6 How to correctly estimate…

Dlaczego o tym na Demokratyzacji Technologii?

Może nieco przekornie chcę tym tekstem pokazać, że warto budować internetowe produkty. Tworzy się ciekawy ekosystem w którym można o exit znacznie wcześniej/łatwiej niż kiedyś. Więc jeśli nie masz ochoty budować z nocode - fine. Ale jeśli rozważasz to - zwróć uwagę, że rynek staje się bardziej płynny i chłonny. Budowanie produktu nie musi oznaczać 5 lat rozwijania go do sensownego poziomu. Po roku i paruset USD MRR (Monthly Recurring Revenue) można go sprzedać.