Jak dzięki #nocode stworzyłem aplikację mobilną

Nie znając platformy nocode Adalo potrafiłem stworzyć natywną 📱aplikację mobilną rozwiązującą problem klienta... w trzy godziny 💁

Zadanie 🎯

Klient posiada sklep w którym ma dane dotyczące sprzedaży jego Partnerów handlowych. Chce dostarczyć im natywną aplikację mobilną dzięki której będą wiedzieli o nowej sprzedaży. Ze względu na okres wakacyjny był niedostępny a ja chciałem sprawdzić czy inna platforma nocode pomoże mi zaspokoić powyższe wymagania.

Do wykonania Proof of Concept wybrałem Adalo. Dzięki #Adalo można generować natywne aplikacje mobilne #nocode. Nie miałem wcześniej okazji pracować z tą platformą - uznałem, że to dobra okazja.

Krok 1️⃣

Zacząłem od zbudowania atrapy systemu Klienta. Wykorzystałem do tego aplikację #bubble w której ustawiłem bazę oraz API które będzie wysyłało powiadomienie.

Do tego prosty interfejs z guzikiem "Generuj" - który zapisywał zamówienie i uruchamiał powyższe API.

Krok 2️⃣

Adalo wystawia endpoint API dla każdej stworzonej tabeli i generuje bardzo schludną dokumentację. Na przykładzie poniżej "Notification from Bubble" to nazwa stworzonej tabeli - jak widać z literówką 😅

Ta tabela nie była potrzebna by spełnić wymagania klienta, ale uznałem, że fajnie w aplikacji wyświetlać te powiadomienia.

System powiadomień jest natomiast zintegrowany z platformą, więc nie trzeba konfigurować zewnętrznych usług jak OneSignal. Wystawiony jest endpoint API.

Adalo posiada tryb preview - czyli emulator aplikacji, dzięki czemu możemy sprawdzać działanie jej bez długotrwałego procesu budowania pakietu. Niestety by testować pushe trzeba opublikować aplikacje.

Krok 3️⃣

Miałem już skonfigurowany Apple Developer Account - wykonałem pozostałe kroki instrukcji i mogłem pobrać aplikację via Testflight! Adalo bardzo dokładnie opisuje to krok po kroku.

Krok 4️⃣

Naciśnięcie guzika pomyślnie uderzało w endpoint - zapisywałem te dane w bazie by móc je wyświetlić w aplikacji oraz wyświetlałem powiadomienie użytkownikowi. Sukces!

Wnioski 🧙‍♂️

Oczywiście to tylko proof of concept - do pełnej aplikacji droga dłuższa, ale byłem miło zaskoczony, że bez znajomości platformy w parę godzin potrafiłem zrealizować cel biznesowy klienta.

Nie chciałbym oceniać Adalo po paru godzinach ale to zrobię - wygląda to na bardzo zgrabne narzędzie do tworzenia frontendu - gdy jednak starałem się zbudować jakąś logikę biznesową w samej aplikacji to, przyzwyczajony do mnogości operatorów dostępnych w bubble, byłem zawiedziony.

A może Twój pomysł da się w parę godzin zbudować na Adalo?