Jak wytłumaczyć Bubble inwestorom? Plusy i minusy.

Jak wytłumaczyć Bubble inwestorom? Plusy i minusy.
Photo by Benjamin Child / Unsplash

Jeśli jesteś founderem i myślisz o wykorzystaniu Bubble w swoim startupie być może zastanawiałeś się czy Twoi potencjalni inwestorzy nie będą mieli problemu z wykorzystaniem narzędzia nocode? Te wątpliwości i pytania są uniwersalne - dotyczą też przypadków gdy chcemy wykorzystać Bubble w naszej organizacji.

Bubble przygotował jakiś czas temu dokument, który ma pomóc rozwiewać wątpliwości inwestorów w kontekście budowania przedsiębiorstwa w oparciu o Bubble. Myślę, że to wartościowa lektura, a nie pojawia się często w polskojęzyczny scenie nocode, dlatego pozwalam sobie sięgnąć do tego źródła i czerpać z niego garściami tworząc tę polskojęzyczną parafrazę.

Technicznie

Bubble jest opartym na JSON deklaratywnym językiem do budowania aplikacji internetowych. Został zaprojektowany, aby umożliwić użytkownikom łączyć moduły javascriptowe w działające  jako aplikacje node.js. Bubble został zaprojektowany, aby zastąpić języki programowania i frameworki, które są tradycyjnie używane do tworzenia stron internetowych  takie jak Ruby on Rails lub node.js po stronie backendu czy React, HTML, JS i CSS po stronie frontendu.

Użytkownik - twórca - zachowuje prawa intelektualne (IP) do stworzonej w Bubble aplikacji (projekt interfejsu, logika workflows, dane); Bubble posiada IP do platformy.

Koszt

Wykonanie aplikacji w Bubble jest szybsze niż tradycyjnymi sposobami. W badaniu "No-Code Census" przeprowadzonym przez Bubble w 2020 roku respondenci deklarowali, że tworzenie aplikacji na tej platformie pozwoliło im oszczędzić kwoty rzędu 200-300 tys USD (poprzez zmniejszenie zespołu wytwarzającego, bazując na medianie wynagrodzeń programistów w USA w 2020r.) Bubble zwraca uwagę, że tak istotne zmniejszenie kosztu developmentu jest szczególnie cenne na początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa, gdy kapitał jest bardzo ograniczony.

Szybkość wdrożeń

Bubble jest "językiem wyższego poziomu", budowanie i zmienianie działania aplikacji jest znacznie prostsze. Zespoły mogą wprowadzać zmiany w budowanym rozwiązaniu w ciągu godzin szybko i sprawnie dostosowując się do sygnałów od użytkowników i zmienności rynku.

Skalowalność

Aplikacje zbudowane w Bubble skalują się automatycznie, nie musisz się martwić więc o infrastrukturę. Gdy odniesiesz spektakularny sukces Bubble oferuje możliwość migracji na dedykowaną, wydzieloną instancje serwerów. W takim ustawieniu aplikacje osiągają 500 tys+ PV (odsłon) dziennie. Aplikacje na współdzielonej infrastrukturze generują obecnie (dokument jest z 2021 roku) 30 milionów odsłon miesięcznie.

Rozszerzalność

Typową obawą w kontekście używania narzędzi nocode są ich ograniczenia. Bubble jest bardzo rozbudowaną platformą w porównaniu do innych rozwiązań nocode (z tego też wynika dłuższa krzywa uczenia się tego narzędzia). Mimo to, mogą zaistnieć sytuacje, w których standardowe możliwości oferowane przez Bubble nie wystarczą do osiągnięcia zamierzonego celu. W takich przypadkach użytkownicy platformy mogą skorzystać z szerokiej gamy wtyczek oferowanych przez społeczność. Użytkownik może też sam napisać lub zlecić napisanie takiej wtyczki wykorzystując "tradycyjne programowanie" i gładko zintegrować tak zbudowane rozwiązanie ze swoją aplikacją. W ten sposób niejako otrzymujemy najlepsze z dwóch światów.

Mobilne aplikacje natywne

Bubble obecnie jest platformą zoptymalizowaną na wytarzanie aplikacji webowych, które z powodzeniem można uruchamiać na telefonach. Posiada responsywny interfejs dzięki któremu można zbudować strony dostosowujące się do rozmiaru ekranu. Nie posiada natomiast rozwiązania pozwalającego tworzyć natywne aplikacje mobilne - czyli takie jakie możemy znaleźć w sklepach Google Play czy Apple App Store.

Są na rynku rozwiązania i dodatkowo płatne usługi - niezwiązane z Bubble - które oferują "wrappowanie" - czyli technikę opakowywania aplikacji webowej w aplikację natywną. To w wielu wypadkach może być wystarczające ale trzeba jasno powiedzieć, że jest to półśrodek i taka aplikacja nie posiada szeregu opcji które są dostępne w aplikacji natywnej.

Co zostało zbudowane w Bubble?

Na sierpień 2021, ponad milion aplikacji zostało zbudowanych w Bubble. W tej szerokiej gamie zawierają się aplikacje stworzone przez startupy wspierane finansowaniem VC przez wewnętrzne narzędzia dla firm po osobiste projekty.

  • Dividend Finance to platforma finansowania instalacji fotowoltaicznych oraz CRM dla instalatorów. Od 2014 roku działają ba Bubble i przeprocesowali transakcje na przeszło miliard USD do tego czasu.
  • Cuure jest zbudowany na Bubble i zebrał 1,8 mln Euro finansowania
  • Comet wyskalował się do 800 tys USD przychodów przez zebraniem 13 mln USD w pierwszej rundzie
  • Teal zebrał finansowanie 5 mln USD dla platformy rekrutacyjnej zbudowanej w Bubble

Stabilność

Bubble chce być domyślnym rozwiązaniem dla startupów. Wie, że ciągłość działania jest ważna dlatego dbałość o nią stawia w centrum swojej strategii produktowej. Tutaj można sprawdzić uptime usługi.

Firma

Bubble został założony w 2012 roku i od tego czasu jest zarządzany przez zespół założycielski. Platforma była dochodowa na długo przez pozyskaniem pierwszego finansowania w 2019 roku o wysokości 6 mln USD. W 2021 roku zamknięto rundę A o wysokości 100 mln USD.

Gwarancja

Bubble deklaruje, że w wypadku gdyby - z jakiegoś powodu - firma przestała funkcjonować, opublikuje kod źródłowy platformy z precyzyjną instrukjcją migracji, tak by każdy mógł sam hostować swoją aplikację.

I na tym dokument przedstawiany przez Bubble się kończy - uważam, że jest napisany bardzo fair. Ale myślę, że rozważając inwestycje czasu czy pieniędzy w to rozwiązanie warto mieć w głowie pewne minusy

Główne minusy

Brak kodu

Troche brzmi to jak szydera - rzecz w tym, że są na rynku rozwiązania nocode które pozwalają "eksportować" aplikację do kodu który można uruchomić w dowolnym środowisku. W Bubble jesteś nierozerwalnie związany z platformą - stąd deklaracja twórców o otwarciu kodu platformy w przypadku wygaszenia działalności - to ma budować poczucie komfortu, że aplikacja nie zniknie w skrajnej sytuacji.

Black box

Bubble jest hostowany w chmurze i nie wiadomo jak działa w środku. W większości wypadków nie powinno to być problemem, ale warto mieć ten aspekt w głowie. Są platformy self-hosted czy nawet open source gdzie mamy większą kontrole nad środowiskiem.

RODO

Bubble jest zgodny z RODO, ale to nie oznacza automatycznie, że aplikacje stworzone w Bubble będą. Jak każda usługa utrzymywana w chmurze wymaga dodatkowej uwagi by zadbać o zgodność z regulacjami. W kontekście Bubble głównie rozbija się to o rezydencje danych poza EoG w najtańszych planach. Bubble deklaruje, że pracuje nad tym aspektem by i one miały łatwy i tani dostęp do takiej opcji.

Aplikacje natywne

Ten punkt pojawił się w części napisanej na podstawie dokumentu od Bubble, ale zawsze w rozmowach z Klientami zwracam na to uwagę - jeśli oczekujesz top-notch aplikacji mobilnej, to nie w Bubble.

Jak oceniasz to wydanie?

Twoja opinia pomoże mi tworzyć lepsze treści w przyszłości