Product Safari: Airtable

Product Safari: Airtable
Photo by Team Nocoloco / Unsplash

Miesiąc temu miałem przyjemność rozmawiać z Adamem Bartkiewiczem z Product Academy Pro o walidacji produktów narzędziami nocoode. Na webinarze prześlizgnęliśmy się przez parę wybranych rozwiązań - zainspirowany tym chciałbym zaproponować Wam wycieczkę po najważniejszych - moim zdaniem - platformach nocode i oddać im nieco więcej uwagi, na jaką zasługują.

Założenia Nocode Product Safari

Cykl zakłada zerową wiedzę czytelnika na temat danego rozwiązania. Chcę pokazać narzędzie przez pryzmat przypadków użycia - czyli - do czego jest ono najlepsze. Wiem, że narzędzi nocode jest coraz więcej a czasu coraz mniej, dlatego każdy opisywany produkt będzie według mnie "warte nauczenia" w takim sensie, że:

  • dostarcza supermoc, która daje Ci ten "x10 factor" który wykładniczo zwiększa wartość
  • jest platformą przyszłościową

Airtable

Mawiają, że Airtable to Excel na sterydach... ale co to właściwie oznacza? Myślę, że kluczowym wyróżnikiem jest możliwość wystawienia danych Airtable po API. Jeśli ten skrót sprawia, że zaczynasz się pocić, to - niepotrzebnie, i - rozumiem Cię! API brzmi programistycznie i przyznaję, że nie jest trywialnym zagadnieniem, to uważam, że jest na ścieżce kariery specjalisty nocode. W ostateczności, jeśli nie chcesz uczyć się zasad działania API, to fakt, że ono istnieje daje conajmniej dwie korzyści:

  • znacznie łatwiej jest zintegrować taką bazę z innymi narzędziami via wtyczki czy platformy Zapier/Make
  • daje Ci czas dojrzeć do tego by nauczyć się API, bo moim zdaniem jeśli zadomowisz się w nocode to nie uciekniesz od tego :)

Warto też powiedzieć, że nie jest to jakiaś przypadkowa aplikacja - korzystają z niej zespoły w Netflix, Shopify, czy Amazon; w sumie 1,3 miliona użytkowników oraz ponad 300 tysięcy firm to spoko social proof referencja.

Szablony

Airtable przychodzi z obszernym katalogiem szablonów którego przegląd chyba najlepiej uzmysławia co można tym narzędziem zbudować. Myślę, że jest to świetny zasób dla młodych firm które nie mają jeszcze utartych procesów i nie wiedzą jakich narzędzi dokładnie potrzebują. Firmy bardziej dojrzałe mogą uczyć się jak zwinnie prowadzić prace w bardziej zdalnym czy hybrydowym środowisku.

Nie będę przechodził po szablonach ale chcę zwrócić uwagę na tę perełkę. Tablica w której członkowie zespołów "meldują się" co będą danego dnia robić. Ciekawe rozwiązanie do rozproszonych, zdalnych zespołów o niskiej barierze wejścia. Podoba mi się poprawianie transparentności w firmie dzięki takim drobnym funkcjom.

Daily check-ins Template - Free to Use | Airtable
All teams—be they colocated, remote, or fully distributed—can benefit from greater insight into what each of its team members is spending their time doing....

Automatyzacje

Automatyzacje można realizować na parę sposobów. Najbardziej tradycyjny - poprzez integracje API. Jak wspominałem, do tego trzeba jednak odrobinę wiedzy i na początku może to być mało intuicyjne.

Drugą opcją jest skorzystanie z platform do automatyzacji takich jak Zapier czy Make. Są one znacznie bardziej przyjazne niż praca z czystym API ale każde zapytanie kosztuje.

Trzecią, prawdopodobnie najprostszą opcją - zakładając, że korzystamy z Airtable -  jest skorzystanie z Airtable Automations. To rozwiązanie też nie jest za darmo, ale plusem jest, że nie dodajemy kolejnego narzędzia do naszego "stosu" technologicznego. Moja intuicja podpowiada mi, że będzie dużo skupienia produktowego na tematy związane z automatyzacją... przynajmniej do czasu aż nie zostaną one wypchnięte przez wątki AI.

0:00
/

Automatyzacja składa się z dwóch głównych części: Triggera, czyli działania wyzwalającego oraz Akcji która następuje potem.

Na przykład, gdy otrzymamy wypełniony formularz Google, możemy zaktualizować jakiś wpis w naszej bazie oraz wysłać powiadomienie.

Inny przykład. Mamy w Airtable kalendarz treści na facebooka. Można stworzyć automatyzację która sama wrzuca post na face'a gdy zostaną spełnione określone warunki, dajmy na to "Status zmieniony na Accepted" oraz "Due date jest dziś"

Airtable jako backend

Ale Airtable można wykorzystywać nie tylko jako elastyczny, modyfikowalny interfejs dla swoich danych. Drugim popularnym wykorzystaniem jest używanie go jako bazy danych dla aplikacji. Dookoła Airtable powstaje cały ekosystem narzędzi które w prosty sposób integrują się z nim jako Bazą Danych.

Softr

Chyba najbardziej popularny frontend builder opierający się na Airtable jako backendzie. Jest narzędziem do szybkiego budowania interfejsów typu katalogi, CRM, marketplace'y etc. Generalnie gdy mamy troche danych i chcemy je schludnie wyświetlać. Opiera się na zbudowanych blokach które można do pewnego stopnia modyfikować ale jesteśmy istotnie ograniczeni jeśli chodzi o kreatywność

Bravo

Bravo to hiszpański startup który zachwyca pomysłem konwertowania plików Figmy do... natywnych aplikacji mobilnych. Musze powiedzieć, że działa to naprawdę dobrze. Mając Figmę w kwadrans możemy zrobić piękną działająca aplikacje natywną. SZOK. Minusem jest w zasadzie kompletny brak logiki - wszystko musi być realizowane przez backend.

Bravo zdecydowanie zasługuje na kolejny wpis.