Nocode Safari: Framer. Figma na sterydach?
Dziś o web builderze który pozwala na tworzenie ślicznych stron i publikowanie ich w sieci.
Tekst ten jest częścią cyklu Nocode Safari w którym przedstawiam narzędzia no-code które dają supermoce. Zobacz pozostałe rozwiązania warte Twojej uwagi!
Zacznijmy od smakowitego filmiku
Framer a Figma
To narzędzie odkryłem niedawno, widzę, że coraz więcej się o nim mówi. W skrócie jest to Figma która pozwala na publikowanie stron w internecie - jest więc webpage builderem. Nie chce wchodzić głęboko w porównania z Figmą bo sam korzystam z niej tylko biernie - zazwyczaj przy tworzeniu aplikacji w Bubble. Zakładam, że Figma jest narzędziem state-of-the-art dla designerów a ta zaczepka w nagłówku tyczy się funkcji publikacji projektu w internecie. Dzięki temu Framer jest dla mnie narzędziem nocode pozwalającym na szybkie tworzenie i utrzymywanie ślicznych stron a nie tylko rozwiązaniem do prototypowania.
Landing page buildery można różnie pozycjonować, jest ich masa. Zazwyczaj skupiają się na
- prostocie budowy - ograniczając przy tym swobodę twórczą autora. Takie produkty kierowane są do osób które chcą przyzwoite rozwiązanie bez wchodzenia w detale
- kontekście biznesowym - czyli budują narrację dookoła potrzeby Użytkownika. Na przykład yep.so obiecuje landing w 15 minut dzięki któremu zwaliduje pomysł biznesowy.
Framer wyłamuje się z tego schematu idąc all-in w narzędzie do projektowania interfejsu. Powstał w 2016 roku jako techniczne narzędzie do prototypowania dla projektantów którzy potrafią kodować. Następnie dodał "visual canvas" czyli możliwość budowania bez kodowania. Obecna, trzecia wersja pozwala na publikowanie zbudowanych w nim stron w internecie - więc niejako jest to pivot w stronę Webflow.
Framer posiada wtyczkę do Figmy która pozwala na importowanie projektów do niego otwierając to narzędzie na multum projektów. Nie testowałem, ale myślę, że warto wspomnieć, że potencjalnie bariera wejścia i wypróbowania platformy jest niewielka.
Framer a Webflow
Niestety z Webflow też wiele nie pracowałem, więc trudno mi o impresje z pierwszej ręki, natomiast widzę trend na przenoszenie się z Webflow na Framer. Webflow jest sprawdzonym rozwiązaniem na którym jest wiele złożonych stron i pewnie to jest jego największy atut. Framer obecnie jest głównie używany do lżejszych stronek choć nie brakuje głosów chwalących opcję CMS (ala Webflow).
Framer sam porównuje się do Webflow i zwraca uwagę, że sposób budowania stron u konkurenta będzie bardziej naturalny dla programisty - nomenklatura i procesy opierają się na znajomości HTML i CSS. Framer wychodzi od procesów znanych projektantom które naturalne są dla Figmy czy Sketcha.
Połączenie tych dwóch światów - interfejsu naturalnego dla projektantów z możliwościami publikacji typowymi dla Webflow ma skutkować skokowym wzrostem szybkości dostarczania produktów poprzez ominięcie "odbudowywania" projektu w nowym narzędziu. Tu, projektant sam wykonuje finalne rozwiązanie. A jeśli ma jakiś kłopot, to Framer oferuje szersze opcje współpracy pozwalając na wielu jednoczesnych edytorów (vs jeden w Webflow).
Webflow jest szybki ale Framer stara się go pobić i w tej kategorii. Jest zbudowany na nowoczesnych technologiach jak renderowanie po stronie serwera w React'cie, bundlowanie assetów, skalowanie obrazków w locie.
Sprawdź tę stronę z paroma modułami które możesz skopiować do swojej strony budowanej we Framer.
Dla kogo?
Framer chce dać supermoce projektantom którzy używali Figmy. Jeśli potrzebujesz prostą stronkę to prawdopodobnie Framer, mimo względnej prostoty, bogatej biblioteki komponentów, aktywnej społeczności - nie jest dla Ciebie.
Jednak, jeśli masz doświadczenie projektowe lub chcesz by Twoja strona miała efekt wow - myślę, że warto poświęcić czas na to narzędzie.
Wrap up
Framer otrzymuje częste aktualizacje więc jest na dobrej ścieżce by w ciągu paru następnych lat namieszać na rynku. Dziś, nawet patrząc na cennik widać, że skupia się na mniejszych klientach - pierwszy płatny pakiet to 5 USD. Dla porównania - najtańszy pakiet Softr.io to 49 USD, Webflow - 14 USD a Bubble 24 USD. Te podstawowe płatne pakiety mają kompletnie różne parametry - to co uważam można z nich wyczytać to jak się produkt pozycjonuje. Tak naprawdę, pomijając Softr.io, są to absurdalnie niskie koszty w zamian za oferowany efekt - uważam, że nadciąga fala podwyżek w produktach nocode, ale to temat na odrębny tekst. Na koniec zapraszam do...
Galeria stron wykonanych we Framer
Tutaj jest pełna lista. Wklejam parę linków poniżej, bezpośrednio do stron.