Przegląd 5 narzędzi lowcode / nocode on prem (self hosted)

Jerzy, fajny ten nocode, ale u mnie w firmie to nie przejdzie bo jest na chmurze. Czy jest nocode on-prem?

Nocode kojarzy się z chmurą. Tutaj zresztą pisałem o tym, że chmura jest jednym z kluczowych katalizatorów gwałtownego wzrostu popularności trendu nocode.

Przez ostatnie trzy lata pracowałem w firmie sprzedającej i popularyzującej rozwiązania chmurowe i ten czas kompletnie przekonwertował mnie na wyznawcę tego typu usług, ale pamiętam czasy gdy byłem sceptykiem.

Dlaczego nie chmura?

Organizacje mają wiele powodów dla których unikają rozwiązań chmurowych i nie będę się na tym teraz skupiał. Do kluczowych należy:

  • rezydencja danych - nie każda platforma deklaruje gdzie są przetwarzane dane
  • bezpieczeństwo - IT może mieć poczucia, że wypuszczenie danych w internet skazuje je na atak
  • integracja - czasami architektura nie pozwala wręcz na wystawienie danych przez internet
  • blackbox - IT nie ma sposobu na zweryfikowanie działania platformy nocode w internecie

O każdym z nim można by dyskutować, ale zmiennych jest dużo i nie podejmuje się tego w tym tekście. Uważam, że budowanie kultury Citizen Developmentu nie powinno przebiegać za plecami IT dlatego przygotowałem przegląd narzędzi i platform lowcode i nocode które można samodzielnie hostować (self hosted). Być może to pomoże w wykonaniu tego pierwszego kroku w Waszej organizacji!

Baza danych (think Airtable)

NocoDB działa poprzez podłączenie do dowolnej relacyjnej bazy danych i przekształcenie jej w inteligentny interfejs arkusza kalkulacyjnego. Pozwala to na budowanie aplikacji no-code wspólnie z zespołami. NocoDB współpracuje obecnie z bazami danych MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, SQLite, Amazon Aurora i MariaDB.

Posiada marketplace integracji  pozwala budować przepływy biznesowe na widokach z kombinacji Slack, Microsoft Teams, Discord, Twilio, Whatsapp, Email czy 3rd party API. Dodatkowo oferuje dostęp do interfejsów API, dzięki czemu można budować integracje z Zapier / Integromat (make.com).

NocoDB | Turns your SQL database into a Nocode platform. Free & Open Source.
Free & Open Source Airtable alternative. Turns any SQL database into a smart spreadsheet. Supports MySQL, Postgres, SQL server, MariaDB & SQLite.

Budowanie aplikacji (think Bubble)

Retool to lowcode'owy app builder umożliwia szybkie budowanie i wdrażanie wewnętrznych aplikacji dla Twojego zespołu. Łączy się z bazami danych i API a UI składa się za pomocą drag n drop gotowych bloków, takich jak tabele i formularze. Logikę biznesową tworzy się pisząc zapytania SQL i JavaScript.

Build internal tools, remarkably fast.
Retool is the fast way to build internal tools. Drag-and-drop our building blocks and connect them to your databases and APIs to build your own tools, instantly. Connects with Postgres, REST APIs, GraphQL, Firebase, Google Sheets, and more. Built by developers, for developers. Trusted by startups a…

ToolJet - pozwala budować aplikacje łącząc się z istniejącymi źródłami danych, takimi jak PostgreSQL, MySQL, Firestore, Stripe, Google Sheets, endpointy API itp. Pomaga konstruować zapytania oraz wspiera użycie kodu JavaScript do przekształcania wyników zapytań. Oferuje gotowe widżety, które można edytować za pomocą wizualnego interfejsu. Wspiera dark mode :P

Tooljet | Open-source low-code platform to build internal tools
Open-source low-code framework to build & deploy internal tools, dashboards and business applications in minutes.

Automatyzacja (think Zapier)

n8n pomaga połączyć przez API dowolne aplikacje i manipulować ich danymi za pomocą niewielkiej ilości kodu lub bez niego. Ponad 220 integracji oraz generyczny konektor API.

25 tysięcy gwiazdek na GitHubie to chyba spoko recenzja.

n8n.io - a powerful workflow automation tool
n8n is a free and source-available workflow automation tool

To tylko wybrane rozwiązania - jest ich znacznie więcej. Nie mam ambicji opisywać ich wszystkich, ale resztę zebrałem i otagowałem na liście: 10+ rozwiązań lowcode nocode on-premis / self-hosted

Jeśli jakieś narzędzie pominąłem - daj znać!